Látnivalók

Csobánkapuszta körül és a tágabb környéken számos látnivalót találsz, amelyek gyalog, kerékpárral vagy autóval közelíthetőek meg. Ezek között gyönyörű természeti helyek és csodálatos kilátók, történelmi, vallási és kulturális helyszínek egyaránt találhatók. Az összes látnivalót megtekintheted itt egyetlen Google térképen.

Szandavár

Szanda települését egy 1214-ben kelt hivatalos irat említi, és a falu melletti 529 méter magas hegy tetején álló vár már a 14. században állt. Ma már romos, de a tetejéről még mindig csodálatos kilátás nyílik. Szandáról vagy Szandaváraljáról rövid, de meredek gyalogtúra vezet ide. Visszatérve megjutalmazhatod magad egy fagylalttal vagy egy hideg sörrel. A könnyen felismerhető domb a rommal jól látható a S.U.N. földről.

Tekintsd meg Google térképen


Megvilágosodás-sztúpa, Becske

A közeli Becske falu egyik kis dombján egy buddhista sztúpa áll. A Megvilágosodás-sztúpa néven ismert hely a 7. hivatalos buddhista sztúpa Magyarországon. Serab Gyalcen Rinpocse és Ole Nydahl láma tibeti spirituális vezetők avatták fel 2008-ban. A helyszín a nagyközönség számára is látogatható és ingyenes. Ideális hely meditációra, messzire nyíló gyönyörű kilátással. A buddhista közösség által működtetett elvonulási központ is működik itt, amely minden hónap harmadik hétvégéjén nyílt rendezvényt kínál.

Tekintsd meg Google térképen


Terény

Terény egy aranyos palóc falu Szanda közelében, gyönyörű környezetben. A helyiek közül sokan még mindig beszélik a palóc nyelvet, és a falumúzeumban (Faluház) megismerkedhetsz a kultúrájukkal. Ezen kívül más múzeumok is vannak a faluban, nevezetesen az Orsósmagnó Múzeum, a Gombamúzeum és a Csipkemúzeum.

Tekintsd meg Google térképen


Virágospuszta

Tőlünk keletre, alig több mint 3 kilométerre található az Andezit Hotel nevű, szállodává és étteremmé alakított tanya, ahol egy kis farmon különböző állatok, köztük tevék és alpakák is élnek. A főépületben régi rádiók gyűjteménye is van. A birtokon található még egy vadászkastély, egy kis kápolna és vallásos népi faragványok.

További információért és kapcsolatfelvételért látogass el a következő weboldalra: andezithotel.hu

Tekintsd meg Google térképen


Andezitoszlopok, Bér

Virágospuszta és Bér falu közelében, a Nagy-hegy északi oldalán andezitoszlopok láthatók. Az andezitoszlopok általában egyenesek, de ez azon kevés helyek egyike, ahol íveltek. A különös, homorú vulkáni sziklaalakzat a turisták kedvelt piknikezőhelye.

Tekintsd meg Google térképen


Sasbérc-kilátó

1920 körül építtette Siegfried Poppenheim gróf Franz Zell müncheni építész tervei alapján. Vadász társaságok használták, akik itt éjszakáztak, de aztán az épületet elhanyagolták. Az erdészeti vállalat 2002-ben felújította, és most a torony hétvégenként látogatható. A kilátóhoz különböző túraútvonalak vezetnek, többek között közvetlenül tőlünk is. A közeli Buják községből is megközelíthető.

Tekintsd meg Google térképen


Bujáki vár

A vár magját, az öregtornyot valószínűleg valamikor a tatárjárás után építették, de először csak 1303-ban említik oklevélben. A későbbi években a vár török megszállás alatt állt, és a mecset falainak maradványai még ma is láthatók. A várat a 17. században lerombolták, és azóta romosan áll. A falu, ahol a vár áll, közel van a sasbérci kilátóhoz, így a két hely meglátogatását egy nap alatt össze lehet kötni.

Tekintsd meg Google térképen


Hollókő falu

Hollókő falu a környék legismertebb turisztikai látványossága, amely a palóc stílusú vidéki házairól híres. A palócok sajátos hagyományokkal rendelkező magyar népcsoport. A falu egy része védett terület – nyitott néprajzi múzeum -, továbbá itt található a Falumúzeum, a Postamúzeum, a Tájház, a Babamúzeum, a Szövőház és Kelemen Ferenc fafaragó kiállítása. A falu közelében egy romos vár is található. Hollókő, a vár és környéke az UNESCO Világörökség része.

Tekintsd meg Google térképen


Hollókői vár

A néprajzi falu mellett található a meglehetősen jó állapotban fennmaradt Hollókő vára. A várat 1310-ben említik először oklevelek. A törökök 1552-ben foglalták el a várat, és a következő 150 évben az irányítás felváltva oszmán és magyar erők kezében volt. Az oszmán korszak végén (1683) a várat elhagyták.

Tekintsd meg Google térképen


A sors keze / Isten tenyere kilátó

A Cserhát közepén, Felsőtold és Hollókő között fekszik a hangulatos Farkaskút völgye, és a tervezők ezt az érintetlen területet választották a kilátó megépítéséhez. A kilátóból nemcsak a környező völgyre, hanem a Cserhát dombjaira is rálátni. (forrás/fotó: csodahelyek.hu)

Tekintsd meg Google térképen


Samsara hangtál, Garáb

Kisebb hangtálakkal, gongokkal, és egyéb intuitív, zeneterápiás hangszerekkel színesített, rezgésszint emelő hangélmény, mely támogatja lényünk egységét, nyugalmát, békéjét. Ezen alkalmakon, a Samsara, a világ legnagyobb hangtálja, valamint az egyedi, hangsorokra behangolt haranghangtálak is nagy szerepet kapnak. Rezgéseik áthatják a Szentély terét, és a résztvevőket. Minden hangtál kezelő más-más módszerrel, hangszerekkel színesíti ezen alkalmakat. Többségük a hangfürdő ideje alatt megadja a lehetőséget, hogy a vendégek bele feküdhessenek a Samsarába, így még erőteljesebben megtapasztalják a rezgések erejét.

További információért és kapcsolatfelvételért látogasson el a következő weboldalra: www.samsaragarab.hu

Tekintsd meg Google térképen


Tepke-kilátó

A Keleti-Cserhátban lévő Tepke tetején lévő kilátótoronyból lenyűgöző kilátás nyílik a Mátrára, a Cserhát-hegységre és a Börzsöny-hegységre nyugat felé. Délen az Alföld szántóföldjei tarkítják a tájat, míg nyugaton medencék, szántóföldek és településeket rejtő erdős domboldalak mozaikja húzódik. A távolban alig észrevehető kiemelkedésekként a Budai- és a Visegrádi-hegység szélei tűnnek fel. A Cserhát dombjai közül a Szandát a legkönnyebb megtalálni, amelynek jellegzetes, kétágú csúcsa jóval a környezete fölé magasodik. Észak felé a dombok között Hollókő várának falai is láthatók. (forrás/fotó: csodalatosmagyarorszag.hu)

Tekintsd meg Google térképen


Buddhista emlékpark és a Béke-sztúpa, Tar

A Tibetben élt és bódhiszattvává vált magyar utazónak, Kőrösi Csoma Sándornak szentelt buddhista meditációs központ és emlékpark, a Béke-sztúpa 1992-ben épült, majd Őszentsége a Dalai Láma szentelte fel, és más világvallások képviselői is megáldották. Azért épült, hogy békét, boldogságot és jólétet hozzon és stabilizáljon a Föld minden lakója számára. Magának Buddhának, több Karmapának és más megvilágosodott mesterek számos értékes ereklyéjét tartalmazza. Az Emlékpark és a Béke-sztúpa minden nap ingyenesen látogatható.

Tekintsd meg Google térképen


Szent forrás és remetebarlangok, Mátraverebély-Szentkút

Nem messze a buddhista menedékhelytől található egy forrás, amelyről úgy tartják, hogy egy csoda helyszíne: a legenda szerint a víz meggyógyított egy néma parasztfiút. A forrás 1252 óta hivatalosan is szent zarándokhely. A környéken remeték éltek mesterséges barlangokban, 1763-ban pedig barokk templomot építettek, amelyet kolostor követett. A zarándokok még ma is összegyűlnek a helyen bizonyos időszakokban. (forrás/fotó: geocaching.hu)

Tekintsd meg Google térképen


Nagy-kilátó, Magyarnándor

A Magyarnándorban található, 20 méter magas épület kis ablakai főként keletre néznek. Innen látható a Cserhát lejtője, benne a Szandavár-hegy jellegzetes csúcsaival, a szemközti Bikamáj és Sirató hegyek vonulatai, Magyarnándor házai és a Rézparti víztározó víztükre, amely innen nézve csak egy pöttynek tűnik, a távolban pedig a Mátra és a Karancs csúcsait láthatjuk. (forrás/fotó: www.turistamagazin.hu)

Tekintsd meg Google térképen


Prónay kilátó, Alsópetény

128 lépcsőfok vezet az Alsópetény melletti Romhányi-hegy tetejére épített Prónay-kilátó tetőteraszáig. A 23 méter magasan lévő teraszról teljes körpanorámás kilátás élvezhető: nyugat-északnyugati irányban a Börzsöny, északon a Selmeci-hegység a Szitnya csúccsal, kelet felé a Szandavár, illetve a távolban a Karancs, a Mátra hegyvonulatai, délről a Gödöllői-dombvidék lankái, majd délnyugati irányban a Naszály, a Pilis és a Visegrádi-hegység csúcsai is láthatók. (forrás/fotó: csodalatosmagyarorszag.hu)

Tekintsd meg Google térképen


Csővári vár

Csővár vára az 1241-42-es mongol invázió után épült, és a 14. században „Castrum nostrum Cheewar” néven említik. Ma már meglehetősen romos, de szép kilátás nyílik Csővárra és a környékre.

Tekintsd meg Google térképen


Bánk

Bánk község a tójáról és a minden nyáron megrendezett Bánkitó Fesztiválról ismert. A tóban lehet horgászni (engedély szükséges), és van egy nyilvános strand is. A faluban számos éttermet és számos szálláslehetőség található, amelyek a fesztivál idején nagyon zsúfoltak, máskor viszont nyugodtabbak.

A fesztivállal kapcsolatos további információkért látogass el a következő weboldalra: bankitofesztival.hu

Tekintsd meg Google térképen


Nógrádi vár

A Bánktól nem messze fekvő nógrádi vár (Novigrad, azaz „új vár”) Magyarország legrégebbi szabálytalan alakú, belső tornyos kővára, amely egy hatvan méter magasan a környező tájból kiemelkedő fennsíkot koronáz. A belső vár régi magas tornyába 1685-ben egy nyári vihar során villám csapott, felrobbantva az ott tárolt puskaport. A hatalmas robbanás teljesen elpusztította a belső várat, és gyakorlatilag védtelenné tette. Katonai jelentősége örökre elveszett, falait felemésztette a kegyetlen időjárás és a helyi lakosság bontó keze.

Tekintsd meg Google térképen